Zachodniopomorskie - przewozy do Holandii, Belgii i Niemiec.

Wyjazdy tylko z zachodniopomorskiego. Docieramy do wszystkich miejscowości w Holandii.


Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl



Oferujemy przewóz osób z zachodniopomorskiego do Holandii, Belgii i Niemiec.
Przewozy Szczecin, Koszalin, Wałcz, Piła -> Holandia.
Firmy transportowe oferujące przejazdy z wojewódźtwa zachodniopomorskiego do Holandii.


Hodowla bydła mlecznego

Produkcja mleka jest częścią rolnictwa od tysięcy lat. W przeszłości produkcja mleka była domeną małych gospodarstw rolnych. W ostatnim stuleciu hodowle bydła mlecznego skoncentrowały się w większych gospodarstwach.

hodowla bydła mlecznego hodowla bydła mlecznego

hodowla bydła mlecznego hodowla bydła mlecznego


Duża skala produkcji mlecznej jest jedynie możliwa w przypadku, gdy duża ilość mleka jest niezbędna do produkcji bardziej trwałych produktów mlecznych, takich jak ser, masło, itp.

Głównym zadaniem naszego gospodarstwa jest hodowla bydła mlecznego rasy czarno-białej z dużym dolewem krwi rasy holsztyno-fryzyjskiej.

hodowla bydła mlecznego


Po 2007 roku zmieniliśmy system żywienia bydła, zwłaszcza w okresie letnim. W celu zapewnienia stabilności w żywieniu zaprzestano spasania paszy objętościowej w postaci zielonek.

hodowla bydła mlecznego hodowla bydła mlecznego

hodowla bydła mlecznego hodowla bydła mlecznego


Większa część pasz skarmiana jest, jako kiszonki (również wysokobiałkowe). Nie wpłynęło to znacząco na wzrost kosztu produkcji mleka, natomiast wyraźnie na wzrost produkcji. W roku 2002 średnia wydajność dzienna mleka od 1 krowy wynosiła: 16, 4 litrów, a w roku 2012 już 23, 0 litrów. Charakterystyczną cechą uzyskaną w ostatnich latach jest wzrost procentu białka. Przykładem tego jest fakt, że do roku 2006 średni procent białka wynosił 3, 0%, natomiast obecnie utrzymuje się na poziomie około 3,35%. Ten kierunek selekcji jest zgodny z obecnym dużym zapotrzebowaniem na wysokiej wartości białka, a mniejszym na tłuszcz zwierzęcy.

hodowla bydła mlecznego hodowla bydła mlecznego

hodowla bydła mlecznego hodowla bydła mlecznego



hodowla bydła mlecznego


Wyższą produkcję mleka od jednej krowy uzyskano dzięki systematycznemu wprowadzeniu do kojarzeń buhajów rasy HF lub z wysokim dolewem krwi tych buhajów. Na początku korzystaliśmy z usług inseminacyjnych Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Tulcach filia w Wągrowcu. Usługa polegała na kompleksowej obsłudze inseminacyjnej oraz w pełni korzystaliśmy z nasienia czołowych buhajów z pierwszych miejsc list wyceny. Od początku inseminacją zajął się doświadczony inseminator z filii w Wągrowcu p. Eugeniusz Trynka. Obecnie prowadzi działalność na własny rachunek. Jednak cały czas w pełni korzysta z materiału hodowlanego WCHiRZ Tulce. Ponadto od początku naszej działalności od 2001 roku opiekę nad prawidłowym rozrodem objął dr n. wet. Krzysztof Urbaniak pracujący, na co dzień w Instytucie Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dr Urbaniak wprowadził w naszym gospodarstwie program rozrodu, który ogólnie ma na celu prawidłowe przygotowanie krów do inseminacji, uzyskanie jak najlepszych wyników w skuteczności stwierdzonych cielności oraz jak najlepszych wyników zdrowotnych. Prawidłowa współpraca lekarza i inseminatora daje wymierne efekty w postaci jak najwyższych wskaźników.

hodowla bydła mlecznego


W nawiązaniu do wytycznych i wskazówek dr Krzysztofa Urbaniaka, zmieniono w sposób istotny żywienie zwierząt. Oprócz wyższych dawek paszy treściwej, (co przy wysokiej produkcji dziennej mleka jest konieczne) wprowadzono praktycznie cały rok żywieniowy - jako podstawowe pasze - kiszonki z kukurydzy, roślin motylkowych i traw. Umożliwia to zabezpieczenie dawek paszy objętościowej w wystarczającą ilość białka i energii. Obecnie podstawą żywienia są jak wspomniano wyżej kiszonki z kukurydzy, kiszonki z traw, kiszonki z wysłodków buraczanych, siano, słoma oraz pasze treściwe ze zbóż oraz gotowych mieszanek z firmy NEOROL. Podjęta współpraca z NEOROL-em pozwoliła nam zwiększyć produkcję mleka dwukrotnie. Współpraca polega na bieżącej kontroli pasz objętościowych, sprawdzaniu ich parametrów, jakości i przydatności w karmieniu zwierząt. Ponadto współpraca ma na celu odpowiednie zbilansowanie dziennych dawek żywieniowych dla wszystkich grup zwierząt. Krowy mleczne podzielone mamy na dwie lub trzy grupy technologiczne, jałówki cielne, jałówki do krycia, młodzież oraz krowy zasuszone. Każda z tych grup wymaga odpowiedniego zbilansowania paszy, niezbędnej do wzrostu przy odchowie jałówek oraz bilansu energetycznego przy krowach mlecznych. Dlatego też większość pasz treściwych pochodzi z firmy NEOROL. Są to gotowe pasze przeznaczone dla konkretnych grup żywieniowych. Jak dotąd współpraca układa się pomyślnie i życzeniem naszym jest, aby trwało to długi czas z korzyścią dla każdej ze stron.

hodowla bydła mlecznego


Hodowla nasza od początku odbywa się w cyklu zamkniętym. Wszystkie zwierzęta pochodzą z naszej hodowli. System chowu rozpoczyna się na Porodówce a kończy w grupie krów mlecznych. Porodówka nasza składa się z 18 stanowisk. Krowy do wycielenia wprowadzane są około 4 tygodni przed wycieleniem.

Zainstalowany monitoring pozwala nam w każdej chwili obserwować sytuację na porodówce jak i na odchowalni cieląt. Świeżo wycielone cielęta umieszczane są w pojedynczych klatkach. W ten sposób cielaki łatwo jest obserwować oraz indywidualnie odpajac mlekiem. Po uzyskaniu odpowiedniej wagi przenoszone są do kojców grupowych. Dopiero na tym etapie hodowli wprowadzamy selekcję wg wielkości cieląt. Ten sposób pozwala na uniknięcie dominacji większych cieląt nad mniejszymi. Cielęta mają dostęp do poideł, siana oraz paszy objętościowej jak i treściwej. Korzystają do woli ze stołu paszowego przez całą dobę. Prawidłowy rozwój i wzrost jałówek pozwala w wieku około 18 m-cy na inseminację.